۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 
پوشش ۲۰ درصد از دانش‌آموزان متوسطه مدارس دولتی در طرح تعمیق و تثبیت یادگیری

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ۲۰ درصد از دانش‌آموزان مدارس دولتی به تفکیک دوره‌های اول و دوم متوسطه (نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) تحت پوشش طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران اُفت تحصیلی دانش‌آموزان قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، محمدمهدی کاظمی در وبینار معاونین آموزش متوسطه ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها با تبیین شیوه‌نامه اجرایی طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران اُفت تحصیلی دانش‌آموزان، اظهار کرد: در راستای توسعه عدالت آموزشی و تربیتی و باهدف بهبود و تکمیل فرایند آموزش، جبران نارسایی‌ها و کاستی‌های آموزشی و تعمیق یادگیری دانش آموزان، «طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران افت تحصیلی دانش آموزان» دوره‌های ابتدائی، اول متوسطه و دوم متوسطه (نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) در تابستان ۱۴۰۱ اجرا می‌شود.

وی افزود: نقایص و کاستی‌های آموزش در فضای مجازی و نگرانی از کفایت دسترسی‌ها به ابزارهای کارآمد در تحقق اهداف این الگوی آموزشی، به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار، فاصله آموزشی و افت تحصیلی (آشکار و پنهان) را ایجاد کرده است.   از چهاردهم فرودین ماه ۱۴۰۱ کلاس‌های حضوری در تمامی مدارس کشور برگزار شد، اما جبران کاستی‌های یادگیری و ضعف علمی دانش آموزان نیازمند برنامه‌ریزی جامع در همه ابعاد آموزشی و تربیتی دارد که باید مدنظر تمامی برنامه ریزان نظام تعلیم و تربیت قرار گیرد.

معاون آموزش متوسطه در خصوص دانش آموزان شرکت‌کننده در این کلاس‌ها، خاطرنشان کرد: اولویت اجرای طرح به تشخیص کارگروه تخصصی آموزشی و پرورشی استان، مدارس و مناطق کمتر برخوردار، مرزی و حاشیه شهرها و مدارس روستایی، عشایری و شبانه‌روزی است و این طرح دو گروه از دانش‌آموزان را تحت پوشش آموزش‌های جبرانی و تقویتی قرار می‌دهد؛ گروه اول شامل دانش‌آموزانی است که بر اساس ضوابط موجود در آیین‌نامه‌های آموزشی و ارزشیابی، نتوانسته‌اند نصاب قبولی را در خرداد ۱۴۰۱ کسب کنند و گروه دوم شامل دانش‌آموزانی می‌شود که با وجود کسب نصاب قبولی در دروس، براساس تحلیل نتایج ارزشیابی پایانی (خرداد ۱۴۰۱) از سوی شورای مدرسه، نیازمند شرکت در کلاس‌های جبرانی و تقویتی تشخیص داده‌شده‌اند.

وی اضافه کرد: ضروری است در تعیین پایگاه‌های مجری طرح به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که سهولت دسترسی حداکثری دانش آموزان، امکانات آموزشی و تجهیزات سرمایشی و ... مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی با تأکید بر برگزاری کلاس‌ها در ماه‌های تیر و مرداد ۱۴۰۱ گفت: آموزش‌ دروس منحصراً به شیوه حضوری است و مدارس می‌توانند با بهره‌گیری از سامانه شاد و محتوای بارگذاری شده در این سامانه نسبت به ارائه آموزش‌های مکمل به دانش آموزان (خارج از زمان برنامه هفتگی و برگزاری آموزش‌های حضوری) اقدام کنند.

وی در خصوص نحوه ارزشیابی از آموزش‌های ارائه‌شده به دانش آموزان گفت: پس از پایان فرایند آموزش، ارزشیابی دانش آموزان در شهریور ۱۴۰۱ مطابق با برنامه تنظیم‌شده از سوی مدارس و پایگاه‌ها برگزار می‌شود، بنابراین با تائید شورای عالی آموزش‌وپرورش درصورتی‌که نمرات ارزشیابی دانش آموزانِ گروه دوم در شهریورماه، بیشتر از نمرات خرداد باشد، این نمرات، جایگزین نمرات خردادماه خواهد شد.

نظر شما