۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 
انتقاد رئیس مجلس از عدم اجرای قانون حمایت از بیماران صعب العلاج

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:راساس مصوبه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای بیماران صعب العلاج یک صندوق با ۵ هزار میلیارد تومان بودجه از ردیف ۱۸ تبصره ۱۴ پیش بینی شد و ۲ هزار میلیارد تومان نیز از تبصره ۱۶ پیش بینی شد. اما اجرایی نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی گزارش، کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستور کار قرار گرفت.

پس از سخنان بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و برخی از نمایندگان، محمدباقر قالیباف در جمع بندی سخنان طرح شده گفت:  تعداد بیمه شدگان بیش از ۱۱۰ میلیون دفترچه بیمه بود ولی جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر است با این حال چندین هزار نفر همچنان بیمه نشدند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: امیدوارم با هوشمندسازی و اصلاح قوانین، جلوی این اشکال ریشه‌ای گرفته شود. ولی امسال در مجلس پیش بینی شده است که سه دهک اولی که دچار مشکلات جدی هستند، به طور صددرصد تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول شدف تکلیف این افراد را که بیمه نیستند مشخص کند.

وی ادامه داد: طبق آخرین گزارش پنج میلیون و ۳۹۷ هزار نفر از اول سال تا زمانی که قانون تصویب شده است، توسط وزارت رفاه شناسایی شده و به صورت غیرحضوری بیمه شدند. البته از بند (د) تبصره ۱۴، به میزان ۶ هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شده است و اینکه این موضوع در زمان خودش پیش رفته است از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیمه سلامت تشکر می‌کنیم.

قالیباف تصریح کرد: در همین موضوع ۳۰۲ هزار نفر از ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر وضعیت بلاتکلیفی دارند که هنوز در سیستم مشخص نشدند و باید وضعیت این افراد مشخص شود. بخشی هم در این سه دهک معترض هستند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به وضعیت بلاتکلیف این افراد رسیدگی کند تا هیچ فردی به صورت بلاتکلیف باقی نماند و باید به این موضوع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیمه سلامت توجه کنند.

رییس مجلس با اشاره به موضوع بیماران صعب‌العلاج گفت: بیماران صعب‌العلاج مدت‌ها بود که در جلوی مجلس حاضر شده و به وضعیت‌شان اعتراض می‌کردند. مراجعاتی به نمایندگان داشتند؛ امسال در بودجه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفت و صندوقی برای این کار در نظر گرفته شد. از محل ردیف ۱۸ تبصره ۱۴ پیش‌بینی شد که ۵ هزار میلیارد تومان برای این صندوق اعتبار در نظر گرفته شود.
وی یادآور شد: همچنین ۲ هزار میلیارد هم از تسهیلات در تبصره ۱۶ پیش‌بینی شد تا به صندوق واریز شود منتها اجرایی شدن این قانون به یک آیین‌نامه نیاز دارد که متأسفانه با گذشت سه ماه از سال هنوز هیات دولت این آیین‌نامه را تصویب نکرده است.

قالیباف با تأکید بر اهمیت موضوع درمان عنوان کرد: آقای حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور و وزیر بهداشت به سرعت اجرایی شدن صندوق بیمه صعب‌العلاجان را پیگیری کنند تا مشکلات این بیماران به خصوص با افزایش قیمت دارو رفع شود.

وی با اشاره به صحبت‌های میرمحمدی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره نبود زیرساخت‌های بهداشت و درمان در کشور گفت:‌ باید وزیر اقتصاد یک درصد از ۹ درصد درآمد مالیات بر ارزش افزوده را به حوزه درمان اختصاص دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزیر اقتصاد و خزانه‌دار بداند که باید پول واریزی به خزانه را به وزارت بهداشت و درمان بدهد. در همین راستا هفته قبل نامه‌ای به وزیر اقتصاد و خزانه زده شد که اختصاص پیدا نکردن یک درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به وزارت بهداشت، خلاف قانون است. همچنین باید سهم بخش درمان از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به صورت صددرصدی تخصیص داده شود.

رییس مجلس با اشاره به حل مشکل تأمین آمبولانس عنوان کرد: باید وزارت بهداشت و درمان برای این کار پیشنهادی داشته باشند تا از محل درآمدهای یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده و یا تبصره‌های دیگر بودجه بتوان مشکل تأمین آمبولانس را به طور جدی حل کرد.

قالیباف موضوع کمبود دارو را بسیار مهم خواند و توضیح داد: امروز بحث دارو و کمبود آن و افزایش قیمت دارو و ارز ترجیحی بسیار مهم است. اینکه بخواهند به دلیل ارز ترجیحی آن را حذف کرده و تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرد موضوع مهم و حیاتی است که با جان مردم سروکار دارد. این کار باید با جدیت و اطمینان کامل انجام شود تا نارسایی‌های بوجود آمده در نهاده‌ها را در حوزه درمان مشاهده نکنیم.

وی تأکید کرد: اول باید مطمئن شویم که بحث‌های مربوط به نسخه‌پیچی الکترونیکی و تعهدات بیمه و هفت درصد تعهدات دولت در حوزه بیمه اجرایی شود و اطمینان حاصل شود که مسیر درست برای آن انجام می‌شود که اگر پیش‌بینی نشود و به دنبال آن آشفتگی در بخش دارو بوجود آید، مورد قبول مجلس و مردم نخواهد بود و قطعا هم مورد قبول دولت نیست.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: خواهش می‌کنیم در ارز ترجیحی که برداشته می‌شود، آن بخش از ارزی که برای واردات دارو نیاز است، باقی بماند تا دچار مشکلات در تولید دارو و مواد اولیه نشویم. امیدواریم وزارت بهداشت و درمان این موضوع را پیگیری کند.

نظر شما