تاریخ:09 دی 1401

کد خبر: 151

برچسب‌ها

  • شهاب الدین عزیزی خادم
  • هیات رئیسه فدراسیون فوتبال
  • تیم ملی
  • تیم ملی فوتبال
  • فدراسیون فوتبال

افشاگری عزیزی خادم از تغییرات مهم در فدراسیون فوتبال

با علی دایی و امیر قلعه نویی مذاکره کردم/ کی‌روش رقم بالایی از من درخواست کرد!
رئیس سابق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه ریاست مهدی تاج در این فدراسیون مشروعیت ندارد، گفت: با کارلوس کی‌روش قبل از حضور در تیم ملی مصر و همینطور علی دایی و امیر قلعه نویی مذاکره کرده بودم.

پایگاه خبری رستگار- به شهاب الدین عزیزی خادم که حدود یک سال پیش با تصمیم هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از ریاست این فدراسیون برکنار شد، امروز به بیان ناگفته‌ها و تشریح عملکردش پرداخت و اعلام کرد که قصد داشته جای دراگان اسکوچیچ مربی دیگری برای تیم ملی انتخاب کند و از مذاکره با کی روش، امیر قلعه نویی و علی دایی خبر داد.

 

کنایه رئیس فدراسیون افغانستان

عزیزی خادم با بر شمردن مشکلات تیم ملی ایران در آن مقطع زمانی گفت: شرایط در شان نام ایران نبود. هیچکس احترام نمی‌گذاشت. باید به جنگی می‌رفتیم که میزبانی را از ما گرفته بودند و شانسی نداشتیم. فدراسیون دچار مصائبی بود که فوتبال ایران کمتر به خود دیده بود. رئیس فدراسیون افغانستان در آن زمان گفت شما باید به بحرین بروید ولی بدانید ما با یک برد دیگر به جام ملت‌های آسیا می‌رسیم در حالی که ایران با یک باخت یا مساوی حذف می‌شد. ارزان‌ترین و سریع‌ترین صعود تاریخ را به جام جهانی نداشتیم و بی نظیر است.

 

این واقعیت‌ها با اسید هم پاک نمی‌شود

وی ادامه داد: علیرغم فشارهای زیادی که وارد می‌شد فوتبال بانوان را به بهترین شکل جلو بردیم. فدراسیون فوتبال الهام بخش توسعه کل کشور و کل ورزش شده بود. آرزوی زنان این بود که در هتل آکادمی باشند اما زمان بنده از امکاناتی استفاده کردند که تیم ملی بزرگسالان استفاده می‌کردند از نظر هتلینگ، پرواز و توجه به فوتبال بانوان خرسندی است و حلاوت آن کمتر از صعود تیم ملی بزرگسالان نبود. این واقعیات را با اسید هم نمی‌توان پاک کرد.

 

با یک پروژه دستوری برکنار شدم

رئیس سابق فدراسیون فوتبال با انتقاد از کسانی که او را از سمتش برکنار کردند، یادآور شد: زدند و فوتبال را تخریب کردند. آگاهانه، رسماً و آشکار به فوتبال ایران بی پروا حمله کردند. از دل یک انتخابات و به صورت دموکراتیک رای آوردم ولی من را با یک پروژه دستوری و غیر قانونی کنار گذاشتند آن‌هم در سال کرونا.

 

از چهره‌های ملی استفاده کردیم و تابو را شکستیم

عزیزی خادم با بر شمردن دیگر اقداماتش در فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: دستمزد داوران را ۴۰۰ درصد افزایش دادیم. برای اولین بار ۳۰ درصد تبلیغات محیطی را به باشگاه‌ها دادیم. از چهره‌های ملی فوتبال مثل مهدوی کیا، شمسایی و کریم باقری استفاده کردیم. فوتبال ما را به انحصار کشیده بودند اما این تابو را شکستیم. مگر فوتبال انحصار است و باید ۳۰_۲۰ سال در اختیار این افراد باشد؟ فوتبال ما وارد فضای جدیدی شده بود زیرا از سرمایه‌های خود استفاده کرد. برای اولین بار تیم المپیک را چهار سال مانده به المپیک پاریس با هدایت مهدوی‌کیا و چهار دستیار تشکیل دادیم اما چه رفتاری با او شد. با وحید هاشمیان چه رفتاری شد؟ خود اسکوچیچ چقدر زحمت کشید.

 

از مریخ نیامده بودم؛ مرا به شرق و غرب متصل می‌کردند!

وی ادامه داد: یکی از کم حاشیه ترین تیم‌های ملی را در سخت‌ترین تورنمنت‌ها داشتیم. ایرانیان از سائوپولو و آمریکای شمالی تا شرق آسیا به تیم ملی افتخار کردند. چه اتفاقی افتاد که جام جهانی با فرایندی روبرو شدیم نمی‌توانیم سر خودمان را کلاه بگذاریم و سرمان را زیر برف کنیم و بگوییم اتفاقی نیفتاده است. عزیزی خادم که از مریخ نیامده بود. یکبار مرا متصل می‌کردند به شرق و یکبار متصل می‌کردند به غرب. ما حتی جلوی حضور مربیان و بازیکنان بی کیفیت خارجی را گرفتیم.

 

VAR یکی از سالم‌ترین پروژه‌های فوتبال بود

عزیزی خادم در ادامه گفتگوی خود با برنامه «ورزشگاه» درباره مشکلات به کار انداختن کمک داور ویدئویی (VAR) اظهار کرد: آنچه در اینباره به فدراسیون تاختند کذب محض بود. VAR یک پروژه شخصی و آماتور نیست و یک کارگروه مورد تایید فیفا می‌خواهد. فیفا ۱۴ - ۱۵ شرکت را معرفی می‌کند که گاهی بعضی از شرکت‌ها از لایسنس فیفا بیرون می‌آیند. یکی از علمی‌ترین و سالم‌ترین و مبرمترین پروژه‌های فوتبال VAR بود.

 

قراردادی برای VAR امضا نشد و فقط اجاره کردیم

وی سپس در واکنش به استفاده از شرکت‌های بلژیک و هنگ کنگی VAR برای بعضی از مسابقات در ورزشگاه آزادی تصریح کرد: شما راجع به هنگ کنگ صحبت می‌کنید. از اسمش ناراحت هستید؟ ما هیچ قراردادی امضا نکردیم. بحث رنت و اجاره بوده است. کسی چیزی نخریده است. چهار بازی اجاره شده بود تا عید و فقط برای پنج، شش ماه. می‌خواستیم داوران را آموزش بدهیم و شرایطش را مشخص کنیم. اگر قرار باشد VAR انجام بشود مسئولیتش با ما نیست بلکه با باشگاه‌ها است. فدراسیون باید شرایط را تسهیل کند.

 

در روز بدرقه تیم بانوان مشاور مرا بردند!

عزیزی خادم در ادامه درباره اینکه این در آن مقطع زمانی فدراسیون دچار چالش شد، گفت: فضای چالش را رسانه‌های ایجاد کردند. چالشی نبود. کسی که خودش را به خواب زده است یک تیم سازماندهی شده از بیرون علیه خوشحالی مردم بودند. VAR می‌خواستیم بیاورند جلوی خوشحالی مردم بودند. می‌خواستیم بانوان را بیاوریم چه کارهایی که نکردند. با افتخار پای بانوان ایستادم. زمانی که تیم بانوان را بدرقه می‌کردیم مشاور مرا بردند. خلاف قوانین که عمل نکردیم. معاون حوزه بانوان رئیس جمهور آمده بود. چه کار غیر قانونی شده بود؟

 

اگر من بودم و این اتفاقات می‌افتاد...

رئیس سابق فدراسیون فوتبال سپس به هجمه‌هایی که ممکن بود در صورت ادامه کارش در فدراسیون ایجاد بشود پرداخت و افزود: مگر همین آقایان در بازی ایران - لبنان اسپری به صورت بانوان نزدند؟ مگر رئیس جمهور دستور به پیگیری نداد؟ مگر بحث -لغو سفر- کانادا نبود. اگر عزیزی خادم بود و سرود خوانده نمی‌شد ۲ هزار (جمله ناتمام می‌ماند) کاری به مهدی تاج ندارم. همه عالم می‌دانند غیر قانونی و غیر شرعی برکنار شدم.

 

نیازی نبود به فیفا شکایت کنم

عزیزی خادم با بیان اینکه منافع ملی را بالاتر از همه چیز می‌داند، تاکید کرد: اگر عزیزی خادم وطن فروش بود رای هیات رئیسه را عزیزی خادم آنقدر شرافت دارد و مردم برایش مهم هستند که اقدامی نکردم (به فیفا شکایت نکردم). یکی از مسئولان عالیرتبه زنگ زد و گفت یک موقع سمت این کار نروی. گفتم نیازی نیست.

 

ماجدی و تاج مشروعیت ندارند

«شما درباره اقدامات نیمه تمام خود صحبت می‌کنید در حالی که نفرات بعد از شما یعنی میرشاد و مهدی تاج هم زمان کافی نداشته‌اند.» رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به این جمله گفت: از نظر من مشروعیت ندارند چون غیر قانونی مرا برداشتند.

 

با کی روش مذکره کردم ولی رقمش بالا بود

«آیا درست است که شما با کارلوس کی روش قبل از حضورش در تیم ملی مصر صحبت کرده بودید؟» عزیزی خادم در پاسخ به این سئوال تاکید کرد: بله با کی روش صحبت کردم. اسکوچیچ قرارداد داشت. مربی کم دانشی نیست و زحمت کشید. وزیر وقت (سلطانی فر) با من صحبت کرده بود. فضای سختی برای جام جهانی بود و مردم شانسی قائل نبودند. احساس کردم مربی قوی‌تری بیاید. با کی روش مذاکره کردم ولی رقمش برای چهار بازی بالا بود. اگر ماهیانه ۱۰ هزار یورو هم می‌گفت قلبا نمی‌پذیرفتم چون می‌دانستم و مطمئن بودم تیم ایران بالا می‌رود. نکته مهم دیگر این است که اعتقاد دارم به اندازه کافی مربی با دانش داریم که باید به آنها فرصت بدهیم در جام جهانی یک مربی ایرانی بالای سر تیم باشد.

 

با دایی و قلعه نویی مذاکره کردم؛ اسکوچیچ با من هم نمی‌ماند

رئیس سابق فدراسیون فوتبال سپس در ادامه تایید کرد که با علی دایی و امیر قلعه نویی دو مربی ایرانی هم برای حضور در تیم ملی مذاکراتی انجام داده بود. عزیزی خادم درباره اینکه با این حساب با ادامه کارش اسکوچیچ در تیم ملی نمی‌ماند، گفت: بله!

 

فوتبال ملی همیشه حاشیه دارد

«آیا قبول دارید آغاز تزلزل اسکوچیچ، حواشی تیم ملی، اعتراض به لباس‌ها و بحث خوبان عالم از زمان شما آغاز شد؟» عزیزی خادم در پاسخ به این سئوال اظهار کرد: اینکه شما به لباس تیم ملی اعتراض داری، فوتبال ملی همیشه حاشیه دارد. اینکه یکی استوری بگذارد و پاک کند حاشیه نمی‌شود.

 

علیدوستی و خاکپور پیشنهاد تیم ملی را رد کردند

وی سپس از انتخاب مجتبی خورشیدی برای پست سرپرستی تیم ملی دفاع کرد و گفت: برای سرپرستی تیم ملی قبل از خورشیدی با حمید علیدوستی صحبت کردم که نیامد. پیشنهادات زیادی بود. با محمد خاکپور دو سه ساعت حرف زدم که نپذیرفت.

 

فوتبال در زمان ما الگوی توسعه کشور شد!

عزیزی خادم در واکنش به اینکه چرا برای پست سرپرستی تیم ملی از فردی شناخته شده مثل خاکپور به کسی مثل مجتبی خورشیدی رسیده است، تصریح کرد: الان یکی از بهترین برنامه‌ها را به شما بدهند نمی‌توانید انجام بدهید؟ یک نفر ۲۰ - ۳۰ سال در کار است و به او فرصت نمی‌دهند. همه می‌گفتند عزیزی خادم بیاید فوتبال نابود می‌شود. بهترین شرایط در زمان ما بود چون با نگاه توسعه آمدیم. توسعه امر زمان بر است. مگر می‌شود من هم اشتباه نداشته باشم؟ فوتبال الگوی توسعه کشور شد.

 

برای VAR مرا دادگاهی کردند

وی در خصوص پاداش‌های بی حساب و کتاب در زمان ریاستش گفت: حرف زدن از عمل کردن راحتتر است. معیار فدراسیون عملکردش است. یک ریال خارج از مصوبه داده نشده است. همه چیز یک چارچوبی دارد. فدراسیون ذی حسابی دارد و دسته بندی شده است. هربار می‌بردیم به ما توهین می‌کردند. VAR آوردیم مرا دادگاهی کردند که تبرئه شدم. می‌گفتند برای فلان کشور است. این‌طور کارها بد است.

 

صبح تا شب توهین می‌کردند

رئیس سابق فدراسیون فوتبال اظهار کرد: تهمت زدن عادت شده است. عادت به موفقیت کرده بودیم. تهمت می‌زدند طرف را به خاطر تبانی علیه اقدام علیه منافع ملی دادگاهی کنند. تیمت را به جام جهانی برده‌ای، ۱۶ میلیون دلار به حساب فدراسیون آمده‌ای و صبح تا شب به تو توهین می‌کنند. گفتم اینها را بگیرید و بیاورید. چرا با آنها برخورد نمی‌شود. مشکلشان با خوشحالی مردم چیست؟

 

گاهی از دستاوردهای فدراسیون مبهوت می شوم!

عزیزی خادم همچنین درگیری دراگان اسکوچیچ با مجتبی خورشیدی سرمربی و سرپرست سابق تیم ملی در فرودگاه را تکذیب کرد و گفت: من چنین چیزی ندیدم و به گوشم نرسید. وی سپس درباره مشاوران زیادش در فدراسیون و از کار افتادن بعضی از کمیته‌ها اظهار کرد: اینقدر فدراسیون دستاورد داشته که گاهی خودم مبهوت می‌شوم! یک روز به مرکز خرید رفته بودم. ماسک زده بودم. یک بچه ۲۰ ساله آمد و گفت "چرا حرف نمیزنی؟ در این کشور سالم کار کنی این بلا را سرت می‌آورند"! اینها سیاه نمایی نیست. قریب به اتفاق افرادی که مرا بیرون می‌بینند، حس تنفر از این رفتارهایی که با من شد دارند.

 

روز مجمع را پادگان کرده بودند!

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر غیر قانونی بودن انتخاب نواب رئیسش گفت: باید مجمع می‌گذاشتیم. در هیات رئیسه همه امضا کردند دو نفر باشند تا بعد از اردیبهشت و مشخص شدن تکلیف تیم ملی. عزیزی خادم از برخوردی که با او در جریان مجمع فدراسیون پس از برکناری اش انجام شد، انتقاد کرد و گفت: چرا نگذاشتند من به مجمع بروم؟ روز مجمع را پادگان کرده بودند و فقط سیم خاردار نگذاشته بودند!

 

پرونده ویلموتس ۲ در فدراسیون دروغ است!

رئیس سابق فدراسیون فوتبال درباره پرونده ویلموتس ۲ در این فدراسیون و اینکه از سوی یکی از همراهانش در جام جهانی فوتسال مطرح شده بود و همچنین استوری یکی از مشاورانش در این خصوص واکنش نشان داد. عزیزی خادم گفت: من چیزی درباره این پرونده نشنیدم و ندیدم. دروغ است. روزی یک میلیون استوری دروغ می‌شود. به من چه مربوط است! طرح این حرف‌ها برای فدراسیونی که به جام جهانی صعود کرده، یک فدراسیون توسعه محور درست نیست!

 

ماجدی خودش جوابگو باشد

عزیزی خادم در خصوص اینکه میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون بعد از او گفته بود که ۱۸۰ میلیون تومان در حساب فدراسیون بوده است، گفت: نزدیک ۱۸۶ میلیارد تومان پول از جاهای مختلف از جمله از سازمان برنامه ریزی و دولت به حساب فدراسیون آمده بود. این را باید خود ماجدی جواب بدهد. آیا آن زمان که برای کی روش ماهی ۵۰۰ میلیون مالیات می‌دادیم؛ کسی پاسخ داد؟

 

سئوال درباره خوبان عالم تکراری است

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به ارتباطش با «خوبان عالم» و «الف. الف» و اینکه از او التماس دعا خواسته بود، گفت: این سئوال تکراری است. هیچکس ندیده است ایشان کنار تیم ملی باشد. من به همه می‌گویم التماس دعا! ایشان را می‌شناسم. آنچه که از او دیده ام چیزی جز انسانیت، توصیه به قرآن و کلام خدا، کمک به دیگران نیست. به شما هم می‌گوییم التماس دعا!

 

حذف استقلال و پرسپولیس از اسیا تقصیر ما نبود

بخش پایانی صحبت های عزیزی خادم درباره حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا در دوره مدیریتی اش و به خاطر برخوردهای سفت و سخت فدراسیون بود که هیاهوی زیادی به پا کرد. عزیزی خادم در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد با فضا و شرایط آشنایی نداشته که چنین اتفاقی را رقم زده است، گفت: من قبل از آن عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بودم. در باشگاه‌های مختلف هم کار کرده بودم. ما از کنفدراسیون آسیا که به ناحق میزبانی باشگاه‌های ما را گرفته بود شکایت کردیم. بالای ۱۰ - ۱۵ باشگاه را در بحث فساد محروم کردیم. آدم به هر حال اشتباه دارد اما در مورد استقلال و پرسپولیس اشتباهی از سوی ما نبود. فدراسیون حمایت کرد که اینها -در آسیا- بمانند.

پایان پیام/

برچسب‌ها

  • شهاب الدین عزیزی خادم
  • هیات رئیسه فدراسیون فوتبال
  • تیم ملی
  • تیم ملی فوتبال
  • فدراسیون فوتبال
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار

نظر شما