۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 

امضای ۸ میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری میان ریاض و قاهره

امضای ۸ میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری میان ریاض و قاهره

مصر و عربستان در حاشیه سفر ولیعهد سعودی به قاهره، حدود ۸ میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری امضا می‌کنند.

به گزارش امروز (سه شنبه) ایرنا به نقل از تلویزیون سعودی، بیش از ۱۴ توافق نامه و یادداشت تفاهم سرمایه گذاری که حوزه‌های بسیاری اعم از انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت، راهکارهای دیجیتال، امنیت سایبری، صنعت داروسازی و همچنین زیرساخت‌ها را در برمی گیرد، بین دولت‌های سعودی و مصر و بخش خصوصی دو کشور به ارزش  ۷.۸ میلیارد دلار امضا می‌شود.
این توافق نامه‌ها در سفر دو روزه "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی به مصر امضا می شود؛ ولیعهد سعودی دوشنبه شب به دعوت رسمی و به دستور سلمان بن عبدالعزیز آل سعود شاه سعودی و در راستای تقویت روابط دوجانبه در تمامی زمینه‌ها، عازم قاهره شده و هم اکنون در این کشور به سر می برد.
سفر ولیعهد سعودی به قاهره شامل گفت وگوهای دو جانبه میان بن سلمان و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر است؛ گفت وگوهایی که در آن دو طرف به مناسبات دو جانبه کلی میان دو کشور و راه‌های تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و نیز بحث و تبادل نظر درباره مسائل سیاسی منطقه‌ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور خواهند پرداخت.
توافق نامه‌هایی که میان عربستان و مصر امضا خواهد شد شامل قرارداد همکاری برای ساخت «مرکز ذخیره‌سازی نفت و فرآورده‌های نفتی مصر» بین شرکت هلدینگ «عجلان و برادران سعودی» و شرکت مصری «گروه عربی برای زنجیره‌های تامین» به ارزش  ۱۲.۲۵ میلیارد ریال سعودی (۳.۳۶ میلیارد دلار) است.
بنا بر اعلام فدراسیون اتاق‌های بازرگانی عربستان، دو کشور بیش از ۱۶۰ توافقنامه دوجانبه (در گذشته) منعقد کرده اند که از رشد روابط اقتصادی پشتیبانی می‌کند؛ حجم مبادلات تجاری ریاض - قاهره در سال ۲۰۲۱ به حدود ۵۴ میلیارد ریال (۱۴.۴میلیارد دلار) رسید که این رقم بیشترین میزان در سال ۲۰۲۱ با دستیابی به رشد ۸۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ است.
حجم صادرات عربستان به مصر در سال ۲۰۲۱، ۳۸.۶ میلیارد ریال (۱۰.۳ میلیارد دلار) و صادرات مصر به بازار عربستان نیز ۱۵.۷ میلیارد ریال (۴.۲میلیارد دلار) بوده که رکورد ۶۰ درصدی را شامل می‌شود.
میزان سرمایه گذاری عربستان در مصر در سال های اخیر با بیش از ۶۸۰۰ شرکت سعودی به افزون بر ۳۲ میلیارد دلار رسیده و حجم سرمایه گذاری مصر در عربستان به عنوان بزرگترین شریک تجاری در میان اعراب افزون بر ۵ میلیارد دلار می باشد که از طریق ۸۰۲ شرکت مصری انجام شده است.
مصر برای عربستان از حیث صادرات هفتمین شریک و از جهت واردات نهمین کشور به شمار می رود.

نظر شما