۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

برچسب‌ها

 

مدیرعامل تشکل مراکز ترک اعتیاد شهر تهران:

 کمپ‌ ترک اعتیادِ سریال «یاغی» غیرواقعی است

مدیرعامل تشکل مراکز اقامتی (کمپ) شهر تهران با انتقاد از نمایش غیرواقعی فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد در سریال‌ها و نوع درمان مددجویان در این مراکز گفت: این موضوع آسیب‌هایی را از نظر روحی، روانی و اقتصادی به مدیران مراکز ترک اعتیاد وارد می‌کند که قابل جبران نیست.

محمدرضا تقی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا، اظهارداشت: در سطح کشور حدود یکهزار و ۲۰۰ مرکز ترک اعتیاد (کمپ) فعالیت می‌کنند که این مراکز حدود ۵۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ ارزان‌ترین نوع درمان اعتیاد محسوب می‌شود و در نوع خود در کشور از لحاظ تعداد و هزینه‌ بی‌سابقه است.

نمایش تصاویر و تبلیغاتی که در نوع درمان سریال یاغی صورت می‌گیرد غیر واقعی استو این نخستین بار نیست که این اتفاق می‌افتد، طی سالیان گذشته در فیلم‌ها و سریال‌های دیگر نیز چندین بار به این نوع درمان اشاره شده و برخی قصد وارد کردن ضربه به این نوع درمان داشتند

وی با اشاره به نمایش تصاویر و تبلیغاتی که علیه این نوع درمان در سریال یاغی صورت می‌گیرد، گفت: نخستین بار نیست که این اتفاق می‌افتد، طی سالیان گذشته در فیلم‌ها و سریال‌های دیگر نیز چندین بار به این نوع درمان اشاره شده و برخی قصد وارد کردن ضربه به این نوع درمان داشتند اما این حرکت‌ها و الگوهای رفتاری، به دلیل نبود نظارت در مراکز بدون مجوز به چشم می‌خورد.

تقی‌پور با انتقاد از ممنوع نشدن فعالیت مراکز بدون مجوز ترک اعتیاد توسط دولت افزود: تعرفه‌های مراکز نگهداری معتادان تجاری است و بدلیل زیاد استفاده کردن تصاعدی می‌شود و شامل جرائم سنگین می‌شود، دولت همکاری با مراکز مجاز نمی‌کند که ضمن حمایت برای پیشرفت و به روزرسانی به آنها کمک کند؛ برعکس تعرفه‌هایی برای این مراکز درنظر می‌گیرد که غیرواقعی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مددجویی که در مراکز ترک اعتیاد نگهداری می‌شود نیاز به هتلینگ، بهداشت، پزشک و معالجه دارد اما یکسری تعرفه‌های نادرست و کارشناسی نشده‌ای برای مراکز درنظر می‌گیرند که آسیب‌های آن بسیار بیشتر از سریال‌ یاغی و امثال آن است.

این کارشناس مددکاری اجتماعی و خانواده با اشاره به نمایش تصاویری از کمپ ترک اعتیاد در سریال یاغی بیان کرد: طی صحبت‌هایی که با دست‌اندرکاران این سریال داشتم آنان اعلام کردند که در یاغی مستقیما چندین بار اشاره شده که این کمپ مورد نظر مجوز ندارد؛ این اقدامات و رفتاری که با مددجو صورت می‌گیرد، در کمپ‌های بدون مجوز است و کمپ‌هایی که نظارتی بر آنها نیست را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و با کلیت این نوع درمان ارتباطی ندارد اما مردم عامی وقتی این سریال را می‌بینند از کمپ و این نوع درمان و مراکز اقامتی گریزان می‌شوند و متاسفانه این موضوع می‌تواند یکی از لطمه‌های بزرگ باشد.

 

کمپ‌ ترک اعتیادِ سریال «یاغی» غیرواقعی است
 نمایی از کمپ ترک اعتیاد سریال «یاغی» ساخته محمد کارت

 

وی، بوروکراسی اداری را از دیگر مشکلات مراکز ترک اعتیاد عنوان کرد و گفت: مدام چالش‌های جدیدی بدون هیچ گونه حمایت و پشتیبانی در زمینه‌هایی همچون تمدید پروانه‌ و دریافت مجوزهای قانونی و قرار گرفتن در زیرمجموعه بهزیستی برای مسئولان مراکز ایجاد می‌شود که آنان تمایلی به طی کردن مراحل و دریافت مجوز پیدا نمی‌کنند، در بحث نظارتی کارشناسان مربوطه زمانی که برای بررسی فعالیت‌ها به مراکز  ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند به دنبال یافتن مشکلات هستند و حمایتی از آنها نمی‌کنند؛ چون کارشناسان هم پشتوانه‌ای ندارند تا بتوانند تامین نیاز کنند یا پیشنهادهایی را برای بهبود فعالیت به مسئولان مراکز ارائه دهند.

تقی‌پور افزود: در طرح‌های جمع‌آوری معتادان متجاهر که آنان باید در مراکز ماده ۱۶ نگهداری شوند، با حکم قاضی و به صورت دستوری مراکز ماده ۱۵ تبصره ۲ را وارد این روند می‌کنند و این مراکز مجبور به نگهداری از معتادان متجاهر می‌شوند.

مدیرعامل تشکل مراکز اقامتی(کمپ) شهر تهران اظهارداشت: تاکنون بعد از سالیان سال دریافتی‌های مراکز ترک اعتیاد تکمیل نشده است و مدیران این مراکز بدهکار هستند که این موضوع می‌تواند آسیب‌های بسیار بیشتری از پخش این نوع فیلم‌ها(یاغی) داشته باشد، سالیان گذشته، انقدر از این نوع فیلم‌ها در داخل کشور و در رسانه‌های خارجی داشتیم که همه را تحت‌الشعاع قرار دادند اما زمانش کوتاه بود، فراموش شد، با این وجود آسیب‌هایی را از نظر روحی، روانی و اقتصادی به مدیران مراکز ترک اعتیاد وارد کرد که قابل جبران نیست.

وی گفت: مراکزی که سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و حتی قبل از آن بیمار پذیرش کرده‌اند، هنوز دریافتی نداشته‌اند و با توجه به تورم چند صد درصدی حتی تعرفه واقعی هم برایشان درنظر نمی‌گیرند و در این شرایط مدیران مراکز ترک اعتیاد وقتی که می‌خواهند در این شغل بمانند و خدمت کنند، احساس خوبی ندارند.

تقی‌پور بیان کرد: یکی از مشکلات عدیده و بسیار آزاردهنده مراکز ترک اعتیاد علاوه بر تعرفه‌های غیرواقعی، هزینه‌های قبض آب، برق، گاز و تلفن است که به دلیل اینکه بیشتر از حد معمول است، با تعرفه تجاری حساب می‌شود، وقتی که این موارد به مقدار زیاد هم مصرف می‌شود، روند تصاعدی می‌شود و پرداخت کردن آن به نوعی کمرشکن است.

مدیرعامل تشکل مراکز اقامتی(کمپ) شهر تهران، پرداخت مالیات را از دیگر مشکلات این مراکز برشمرد و افزود: ما در بخش آسیب‌های اجتماعی، در کشور، استان و شهر خدمت می‌کنیم و گرفتن مالیات از این نوع مشاغل، با درنظر گرفتن حداقل تعرفه‌ها و تعرفه‌های نادرست به نظرم شبیه به تعطیل کردن این نوع مراکز است تا حمایت کردن.

کمپ‌ ترک اعتیادِ سریال «یاغی» غیرواقعی است
  محمدرضا تقی‌پور، مدیرعامل تشکل مراکز اقامتی (کمپ) شهر تهران
 

اخبار مرتبط

 • کمپ‌ ترک اعتیادِ سریال «یاغی» غیرواقعی است

  کمپ‌ ترک اعتیادِ سریال «یاغی» غیرواقعی است

  مدیرعامل تشکل مراکز اقامتی (کمپ) شهر تهران با انتقاد از نمایش غیرواقعی فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد در سریال‌ها و نوع درمان مددجویان در این مراکز گفت: این موضوع آسیب‌هایی را از نظر روحی، روانی و اقتصادی به مدیران مراکز ترک اعتیاد وارد می‌کند که قابل جبران نیست.

 •  
 •  
 •  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما