۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 

تصویب دهمین استاندارد بین‌المللی با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو

تصویب دهمین استاندارد بین‌المللی با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو

دهمین استاندارد بین‌المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – ارزیابی سمیت و درآشامش زیستی سوسپانسیون نانو اشیاء ساخته شده، با استفاده از جاندار تک یاخته تتراهایمنا (Tetrahymena sp.)» منتشر شد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا،  استاندارد بین‌المللی تدوین شده با عنوان «فناوری نانو – ارزیابی سمیت و درآشامش (جذب) زیستی سوسپانسیون نانو اشیاء ساخته شده، با استفاده از جاندار تک یاخته تتراهایمنا (Tetrahymena sp.)» با حمایت و نظارت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پس از تلاش مستمر یک گروه کاری متشکل از اساتید دانشگاه و متخصصان مرتبط تدوین شد.

تاکنون در مجموع ۱۲۳ استاندارد بین‌المللی توسط کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو (ISO/TC ۲۲۹) منتشر شده که تدوین ۱۰ استاندارد آن با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران انجام شده  است.

تدوین استانداردهای بین‌المللی معمولا سه تا چهار سال زمان می‌برد، اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به عنوان عضو ناظر وجود دارد.

انگل تک یاخته ای به نام تتراهایمنا (Tetrahymena corlissi) بیشتر در بین ماهیان گوپی شایع بوده و با تلفات بالایی همراه است. 

نظر شما