۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 
اخذ۱۴۰ هزار نمونه ژنتیکی از مجرمان خطرناک /۱۲هزار تقاضای سقط درمانی در سال داریم

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: ۱۴۰ هزار نمونه ژنتیک از مجرمان خطرناک اخذ شده و ۳۰ هزار پروفایل از آن تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر عباس مسجدی آرانی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه افزود: در تحقق سند تحول و تعالی دستگاه قضایی و خدمت به مردم دو شاخص وجود دارد که در سازمان پزشکی قانونی نیز این دو هدف مورد تاکید قرار دارد؛ تحول و تعالی برای سازمان پزشکی قانونی اعتماد به نفس در انجام کارها ایجاد می کند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور، بنای ما امیدآفرینی در کشور است، تصریح کرد: امروز سازمان پزشکی قانونی کشور برای مردم و مسئولان یک سازمان قابل اعتماد است و این اعتماد در حوزه بین المللی هم وجود دارد. از جمله در هواپیمای اوکراین که اتباع چندین کشور حضور داشتند عملکرد سازمان پزشکی قانونی بسیار عالی بود.

وی ادامه داد: دیپلماسی علمی از اهدافی است که سازمان پزشکی قانونی دنبال می کند، زبان ما یک زبان علمی است و درک متقابلی از مشکلات مردم داریم و قصد دادیم تعاملات بین المللی خود را که در این دو سال کاهش پیدا کرده بود ارتقا دهیم. البته ما در شرایط کرونا هم مراودات خودمان را تعطیل نکردیم.

مسجدی آرانی با تاکید بر اهمیت تمرکز بر فعالیت دانش بنیان ها گفت: برنامه سازمان این است که از دانش بنیان های داخل کشور استفاده و طی ۵ سال آینده تمامی نیازهای مورد نیاز سازمان را رفع کنیم. 

وی ادامه داد: در حوزه سخت افزار و نرم افزار از فناوری‌های نوین استفاده می کنیم اما از دولت و مجلس انتظار داریم در حوزه سخت افزار به ما کمک کنند تا خدمات در بستر الکترونیک ارائه شود.

مسجدی آرانی ادامه داد: خط قرمز ما پافشاری بر شیوه‌های گذشته است و ما هر روز بر استفاده از شیوه های نوین تلاش می کنیم. پزشکی قانونی در این ۴ دهه هیچوقت به مسائل حاشیه ای وارد نشده و تلاش کردیم با راهکارهای علمی به قوه قضاییه کمک کنیم.

رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: در زمینه تحقق قانون جوانی جمعیت قبل از ابلاغ رسمی، کمیته‌های خودمان را تشکیل دادیم و یک ارباب رجوع نداشتیم که به دلیل تغییر این قانون معطل شود.

وی بابیان اینکه موضوع سقط درمانی با سقط جنایی تفاوت دارد، گفت: ما در سال ۱۲ هزار مورد تقاضا در این خصوص داریم اما نظام سلامت با یک چالش جدی به عنوان سقط جنایی مواجه است و از مردم خواهش، می کنیم از مراجعه به افراد پزشک نما خودداری کنند؛ اگر مردم توجه داشته باشند پرونده های قصور در این زمینه کاهش، می یابد.  

رئیس سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: ما صرفا در مراکز رسمی پزشکی قانونی فعالیت می کنیم و حتی در بیمارستان‌ها نیز مرکزی نداریم. از دستگاه قضایی تقاضا داریم با افراد و پزشک نماهایی که با سلامت مردم بازی می‌کنند برخورد شود و در سایر موارد پرونده های پزشکی از مجازات های جایگزین استفاده کنند.

وی با اشاره به تخصیص ردیف بودجه به سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: در حوزه بحران سازمان پزشکی قانونی عملکرد خوبی دارد. نرم افزار جامع تخصصی که به ما کمک بسیاری می کند در حال تکمیل است و با استفاده از این سامانه از جعل هم جلوگیری خواهد شد و  تلاش ما این است که از ظرفیت برنامه هفتم توسعه استفاده شود.

وی اضافه کرد: در تعیین هویت فرزندان حاصل از ازدواج  مادر ایرانی با پدر خارجی که تخمین زده می شود یک میلیون جمعیت متاثر از این موضوع باشند، در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت رفاه تلاش می شود که برای ۸۰ هزار نفر اعلام شده به سرعت اقدامات لازم برای تعیین هویت و صدور شناسنامه انجام شود.

نظر شما