۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 

ازبکستان نشست بین‌المللی با موضوع افغانستان برگزار می‌کند

ازبکستان نشست بین‌المللی با موضوع افغانستان برگزار می‌کند

ازبکستان ماه آینده میلادی میزبانی نشستی را با موضوع افغانستان برعهده خواهند داشت و قرار است این نشست با حضور نمایندگان مهم کشورهای منطقه و جهان برگزار شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از طلوع نیوز، تاشکند از کابل نیز برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

مشاور امنیت ملی ازبکستان اعلام کرد که تاشکند علاقمند است تا در زمینه های امنیت منطقه ای، بهبود اوضاع اقتصادی و همکاری سیاسی با کابل مذاکره کند.

در همین حال، وزارت امور خارجه طالبان در افغانستان اعلام کرد که امیر خان متقی سرپرس وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان در راس یک هیات بلندپایه حکومتی برای شرکت در این نشست به ازبکستان سفر می کند. مشاور امنیت ملی ازبکستان در دیدار با امیر خان متقی جزئیات را درباره نشست که قرار است با موضوع از میان برداشتن چالش های اقتصادی و سیاسی در تاشکند برگزار شود، مطرح کرد و از وی برای شرکت در این نشست دعوت به عمل آورد.

هنوز مشخص نیست که نمایندگان کدام کشورها در این نشست شرکت می کنند و همچنین دستور جلسه این اجلاس چیست، اما مشاور امنیت ملی ازبکستان در دیدار با مقام های طالبان اعلام کرد که تاشکند مایل است در مورد روابط دو جانبه میان دو کشور، امنیت منطقه ای، تقویت ترانزیت و بازرگانی و مسائل سیاسی افغانستان در این نشست گفت و گو کند.

در ماه های گذشته، کشورهای بسیازی برای حل مسائل جاری در افغانستان نشست های بین المللی برگزار کرده اند که در بیشتر آنها از مقام های افغانستان نیز برای شرکت دعوت شده است.

در ده ماه پسین کشورهای زیادی به شمول سازمان‌های جهانی و سازمان ملل متحد برای حل مسایل جاری در افغانستان نشست‌های جهانی را برگزار کرده اند که در بیشتر این نشست‌ها از مقام‌های حکومت سرپرست نیز دعودت شده است اما این نشست‌ها چقدر به سود اوضاع افغانستان بوده اند؟

 در همین حال، مولوده توانا مدافع حقوق زنان افغانستان گفت که برگزاری این نشست ها هیچ سودی به حال زنان ندارد و اگر می خواهند صدای زنان و دردشان در افغانستان شنیده شود، باید از زنان نیز در این نشست ها دعوت شود.

با گذشت بیش از ۱۰ ماه از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، بسیاری از کشورها هنوز حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته اند.

نظر شما