۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 
رشد ۲ برابری تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت در مرکز ملی تبادل اطلاعات

بنابر اعلام مرکز ملی تبادل اطلاعات، تعداد تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت(GSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات در ۲ ماهه نخست امسال به بیش از ۴۴۴ میلیون رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری را نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، در آخرین آماری که از سوی مرکز ملی تبادل اطلاعات منتشر شده، در اردیبهشت ماه سال جاری  به‌رغم ثابت ماندن  تعداد دستگاه  سرویس‌دهنده نسبت به ماه فروردین، ۵۷ سرویس جدید اضافه شده است. به این ترتیب تعداد سرویس‌ها و متدهای پیاده‌سازی شده به ۱۳۶۴ رسید.

از سوی دیگر،  پس از افت تعداد تراکنش‌های انجام شده در فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی، گذرگاه خدمات دولت در اردیبهشت توانست حدود  ۲۷۰  میلیون تراکنش را ثبت کند که افزایش ۹۵ میلیونی را نشان می‌دهد.

اتصال ۳۴۸ دستگاه به مرکز ملی تبادل اطلاعات

براساس این گزارش، از میان ۶۸ دستگاه سرویس‌دهنده سازمان ثبت احوال کشور، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت کشور در صدر دستگاه‌های سرویس‌دهنده قرار دارند.

از سوی دیگر، تا پایان اردیبهشت، از میان ۳۴۸ دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات به ترتیب سازمان تامین اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین استفاده را از این خدمات داشته‌اند.

همچنین در بین پرکاربردترین خدمات، بیشترین تراکنش‌ها مربوط به استعلام هویتی ثبت‌احوال، سرویس هویتی تکمیلی سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و سرویس شاهکار بوده است. در این بین، با وجود فروکش کردن همه‌گیری کرونا، ۲ سرویس استعلام بیماری کرونای سکوی ایران، سرویس استعلام واکسن جز ۱۰ خدمت پرکاربرد بوده‌اند.

آخرین وضعیت ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (سروا)

با نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ملی تبادل اطلاعات، طی ۲ ماه آغازین سال جاری، دستگاه‌های وزارت کشور، سازمان اداری استخدامی و سازمان فناوری اطلاعات ایران برترین سرویس‌دهنده‌های این گذرگاه بوده‌اند که در این بین،  وزارت کشور با انجام بیش از ۸۲ درصد از  تراکنش‌ها در صدر قرار دارد.

سرویس‌دهنده‌های برتر ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ

براساس این گزارش، در ماه اردیبهشت تعداد سرویس‌های ارائه‌شده از سوی دستگاه‌ها به گذرگاه سروا به عدد ۲۱۱ رسید که نسبت به ماه قبل از آن، ۱۵ سرویس به این فهرست  اضافه شده است. همچنین تعداد دستگاه‌های سرویس‌دهنده از ۲۸ به ۳۲ دستگاه و کسب و کارهای سرویس‌گیرنده از ۶۴۱ به ۶۵۰ کسب  و کار افزایش یافتند.

سرویس‌گیرنده‌های برتر ﮔﺬرﮔﺎه عمومی  ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ

در خصوص دریافت سرویس‌های الکترونیکی از سروا، در همین مدت از میان ۶۵۰ کسب‌وکار و دستگاه اجرایی متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات، به ترتیب شرکت ایده گزین ارتباطات روماک (اسنپ)، وزارت آموزش و پرورش، شرکت ملی جمهوری اسلامی ایران بیش‌ترین تعداد تراکنش‌ها را به خود  اختصاص داده‌اند. در این بین، شرکت ایده گزین ارتباطات روماک (اسنپ) با دریافت حدود ۵۳ درصد از تراکنش‌ها، بزرگترین سرویس‌گیرنده از این گذرگاه بوده است.

همچنین از میان ۹۵ میلیون تراکنش انجام شده در اردیبهشت ماه جاری،  سرویس‌های  استعلام بیماری کرونا سکوی ایران من، سرویس امور استخدامی سامانه امید، ارسال پیامک نظرسنجی سازمان امور اداری و استخدامی و استعلام مجوز سفر وزارت کشور  در صدر پرکاربردترین خدمات قرار گرفتند.

شایان ذکر است مرکز ملی تبادل اطلاعات(NIX) دارای ۲ گذرگاه برای تبادل اطلاعات است؛ یکیﮔﺬرﮔﺎه ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (GSB)  که وظیفه‌ پاسخگویی به استعلامات بین دستگاهی را بر عهده دارد. اﯾﻦ گذرگاه ﺑﺎ ﻫﺪف ﯾﮑﭙﺎرﭼﻪﺳﺎزی ﺧﺪﻣﺎت دﺳﺘﮕﺎهﻫﺎی دوﻟﺘﯽ و اﻣﮑﺎن درﯾﺎﻓﺖ اﺳﺘﻌﻼﻣﺎت ﻣﯿﺎن دﺳﺘﮕﺎﻫﯽ بر روی ﺷﺒﮑﻪ ﻣﻠﯽ اﻃﻼﻋﺎت راه‌اﻧﺪازی ﺷﺪه اﺳﺖ.

از سوی دیگر، با توجه به نیاز کسب‌وکارها به استفاده از خدمات دولتی، سازمان فناوری اطلاعات ایران گذرگاه خدمات دیگری  را با عنوان ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (سراوا) با هدف ارایه ‌خدمات و استعلام بین دستگاه‌های اجرایی با کسب‌وکارها بر بستر «بازارچه خدمات سروا» (API Market Place) به آدرس sarva.iran.gov.ir ایجاد کرده است.

نظر شما