۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 84620486
۰ نفر
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

برچسب‌ها

 

هشدار روسیه به لیتوانی؛ منتظر پاسخ مناسب باشید

هشدار روسیه به لیتوانی؛ منتظر پاسخ مناسب باشید

وزارت خارجه روسیه نسبت به ممنوعیت ریلی لیتوانی در عبور کالاهای این کشور به کالینینگراد هشدار داد و تاکید کرد که پاسخ مناسب به این اقدام داده خواهد شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، خبرگزاری تاس به نقل از «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، نوشت: لیتوانی باید فهمیده باشد که با پیامدهای جدی بر سر ایجاد محدودیت ترانزیت ریلی کالا به منطقه کالینینگراد روسیه، روبرو خواهد شد.

بنابراین گزارش، زاخاروا دراین باره افزود: آنها (لیتوانی) باید از عواقب این امر آگاه باشند و بدانند که متاسفانه این عواقب در پیش است، چنانچه روسیه تصمیم دیگر کشورها را «آشکارا خصمانه» دریابد، از هیچ تلاشی برای یافتن راهکار مناسب جهت خنثی کردن  چنین وضعی، فرو گذار نخواهد کرد؛ چنین اقداماتی غیر قابل قبول بوده و پاسخ مقتضی به آنها داده خواهد شد.

در گزارش خبرگزاری تاس آمده است: لیتوانی پیشتر مقام های کالینینگراد را درمورد اعمال محدودیت برخی از کالاهای روسیه به این منطقه  از مورخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خردادماه ۱۴۰۱) بنابر تحریم های اتحادیه اروپا مطلع کرده بود.

به گزارش ایرنا، پیشتر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در گفتگو با خبرنگاران اقدام دولت لیتوانی در ممنوعیت تزانزیت کالاها به کالینینگراد را محکوم کرد و گفت مسکو به زودی پاسخ مناسب می‌دهد.

کاخ کرملین ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای با محکوم کردن تصمیم لیتوانی در ممنوعیت ترانزیت کالاها به کالینینگراد این اقدام را بی‌سابقه  و اعلام کرد مسکو به زودی این اقدام را تلافی خواهد کرد.

مقام های لیتوانی ترانزیت کالاهایی را که توسط اتحادیه اروپا تحریم شده است از طریق خاک این کشور که شامل تنها مسیر ریلی بین خاک روسیه و منطقه کالینینگراد است؛ ممنوع کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز گذشته ( دوشنبه) به خبرنگاران گفته بود: این تصمیم دولت لیتوانی بی‌سابقه و نقض همه تعهدات دوجانبه است؛ دولت روسیه این اقدام را غیرقانونی می‌داند و به زودی بعد از تحلیل‌های کافی پاسخ مناسبی برای آن در نظر خواهد گرفت.

مقام های لیتوانی اعلام کردند که ممنوعیت ترانزیت کالاهایی که مشمول تحریم های اتحادیه اروپا است از طریق خاک آنها به کالینینگراد روسیه از روز شنبه اعمال می شود؛ خبر این ممنوعیت روز جمعه ۲۷  خرداد ۱۴۰۱ از طریق ویدئویی که توسط آنتون علیخانوف فرماندار کالینینگراد منتشر شد، اعلام گردید.

نظر شما